Stojí to tam černé na bílém. Lednicko-valtický areál je od roku 1996 součástí světového a kulturního dědictví UNESCO. Není divu, že se tomuhle kraji dřív říkalo „Lednice a její zahrady“. Majestátné zámky jsou obklopené rozlehlými zahradami. Upravené záhony pokrývá květinový koberec. Zvlněné lány zlatavých polí přecházejí v zelenavé lesy. Romantickou krajinu zdobí rybníky, jejichž třpytivé hladiny jsou posety lekníny. Podél upravených cest stojí mnoho skvostných staveb. To všechno vytvořili ruku v ruce s přírodou Lichtenštejni.
Pálavské vrchy, geologicky správně zvané Pavlovské vrchy, zahrnují celý rozsáhlý komplex vápencových útvarů na Jižní Moravě. Soustava několika kopců, kolem kterých se rozkládá oblast Pálavy, což je úžasná biosférická rezervace UNESCO, domov mnoha chráněných rostlin i zvířeny i terény pro horolezecké nadšence nebo obyčejné turisty. K Mikulovu se pak celý masív postupně snižuje a ztrácí v okolní pahorkatině.
Hlavním rekreačním centrem Novomlýnských nádrží jsou Pasohlávky u první Mušovské nádrže. Třetí Novomlýnská nádrž (bezprostředně sousedící s obcí Nové Mlýny) je oblíbena hlavně jachtaři a rybáři. Přístaviště jachet leží na jižním břehu nedaleko od Pavlova.
Nad bořetickou Kraví horou byla v červnu 2006 zpřístupněna nová dřevěná rozhledna. Více než dvanáctimetrová stavba, postavená místními řemeslníky, má čtyři podlaží a zastřešený ochoz. Hned vedle rozhledny je stejně stará kaplička Boží muky. Z rozhledny, jako na dlani, uvidíte spoustu vinařských vesniček, vinařských tratí a směrem ke Kobylí i přírodní rezervaci Zázmoníky. Nabídne se vám i neobvyklý pohled na Novomlýnské nádrže a na Pálavu.
|